top of page
  • Writer's pictureגיא גרימלנד

קבוצת אבות רעננה - שאלות ותשובות

Updated: Aug 11, 2023

שאלות בנוגע למעגל עצמו: ש. תוכל להראות לי איך נראית קבוצת אבות? ת. בבקשה. הכי פשוט שיש, מסדרים כיסאות בצורת מעגל במרווח קטן אחד מהשני כך שכל אחד יכול לראות אחד

את השני, מדברים ומקשיבים.

ש. כמה חבר'ה נהייה בקבוצת אבות? ת. כרגע רשומים מספר אבות, והתכנון הוא בין 8 ל-14.

ש. מה עושים בקבוצת אבות? מה קורה שם?

ת. בכל מפגש בקבוצת האבות אנחנו יושבים במעגל, כך שכל אחד רואה את השני, ונמצא במרחק שווה זה מזה.

אנחנו מתחילים בסבב פתיחה קצר - כל אחד אומר כמה מילים על מה שעבר עליו בשבוע האחרון או איך הוא מרגיש היום.

לאחר מכן כל אחד בתורו מקבל זמן לשתף בנושא שבחר מראש או עלה לו. זה יכול להיות סיפור אישי, אירוע שקרה, רגש שמתמודדים איתו, מחשבות וכד'. השאר מקשיבים בכבוד, ללא הפרעה או שיפוטיות.

אחרי השיתוף, אנחנו עוברים סבב נוסף שבו כל אחד יכול לתת משוב רגיש ואמפתי למי ששיתף. זה יכול לכלול הזדהות עם רגשות, שאלות עומק , תובנות או עצות מניסיון אישי.

התהליך הזה עוזר לנו להתבונן פנימה, ללמוד זה מזה, ולצאת עם תובנות חדשות. בנוסף אנחנו חווים חיבור עמוק ותחושת שייכות.

התפקיד שלי כמנחה הוא להוביל את התהליך בצורה מכבדת ומקצועית. ולדאוג שהכללים יכובדו ושכולם ירגישו בנוח.

מעת לעת נעסוק בתכנים מגוונים שנוגעים לאבהות שלנו.


ש. מה לומדים בקבוצת אבות?

אז ככה, בתור אבא ותיק לילדים (יש לי תאומים בני 16 וילד צעיר נוסף בן 10), אני יודע שיש המון נושאים שמעסיקים אותי ואבות אחרים.

אנחנו נדבר הרבה על האתגרים שבגידול ילדים קטנים - איך להתמודד עם בכי לילה, ואיך לשמור על סבלנות ושפיות כשהילדים קטנטנים ממש מעיקים לפעמים.

גם נשתף בקשיים ועצבים שאנחנו חווים לפעמים כהורים צעירים (או ותיקים)

נדבר גם על היחסים עם בנות הזוג שלנו כשיש תינוקות קטנים בבית או ילדים גדולים יותר - איך לשמור על הקשר והאינטימיות כשכולם עייפים כל הזמן. וגם איך לחלוק נטל בצורה הוגנת יותר.

עבודה זה גם נושא מעסיק כשאתה אבא - איך לאזן בין הקריירה למשפחה הצעירה, ולהרגיש סיפוק גם בעבודה וגם עם הילדים.

וכמובן נדבר על איך פשוט לשרוד את העייפות והלחץ של היותך הורה צעיר, ולנסות למצוא גם זמן לעצמנו בין כל הטיפול בילדים.

אלו הנושאים שהכי מעסיקים אותנו כאבות והורים צעירים (ולא רק צעירים), ואני מאמין שנוכל לתמוך וללמוד הרבה זה מזה בקבוצה.


ש. מהי מטרת קבוצת האבות החדשה שיוזמים מרכז קשת רעננה ואתה?

ת. ראשית כל, כבוד למרכז קשת רעננה שיצאו עם היוזמה הזאת, לראשונה בעיר. זאת יוזמה עירונית שמציעה לעבור תהליך של דיוק במלאכת האבהות. תפקיד האב במשפחה עובר שינוי במהלך השנים. לגברים יש יותר צורך למצוא מרחב משלהם, שבו הם יכולים להסתכל, לבחון וללמוד איזה אבות הם. אני שואל אותם על האבא שגידל אותם, איך הם היו בתוך ילדים ועל החוויה שלהם בתור הורים, על מנת ליצור למידה התנסותית ואישית, שתכוון אותם בתהליך הלמידה שלהם.

העבודה הרגשית והשיח הרגשי עבורם ועבור ילדיהם יוצרים דיאלוג נכון עם הילדים, שמאפשר להם לראות את האבהות גם לזמן שהם נהנים ממנו ולאפשר להם להבין את המשמעות שלהם בתהליכי הצמיחה של ילדיהם.


חשוב לי לומר - אימהות מקבלות לא מעט מקומות ואפשרויות לדבר על ההורות שלהן, לפגוש אימהות נוספות ולחלוק באתגר הלא פשוט הזה. לאבות כמעט ואין הזדמנויות כאלה ומתוך כך עלה הצורך לקבוצה, הראשונה שתפעל במרחב העירוני שלנו ותאפשר לגברים לדבר ולבחון את האבהות שלהם.


ש. באילו תאריכים המפגשים ייערכו? ת. המפגשים ייערכו מחודש אוקטובר ועד תחילת ינואר, כשיש אופציה להמשך


מפגש 1: 15 לאוקטובר 2023

מפגש 2: 22 לאוקטובר

מפגש 3: 29 לאוקטובר

מפגש 4: 5 לנובמבר

מפגש 5: 12 לנובמבר

מפגש 6: 19 לנובמבר

מפגש 7: 26 לנובמבר

מפגש 8: 3 לדצמבר

מפגש 9: 10 לדצמבר

מפגש עשירי: 17 לדצמבר

מפגש 11: 24 לדצמבר

מפגש 12: 31 לדצמבר (מפגש מסכם ארוך, מדורה ביער שוהם)

ש. מה קורה בסיום 12 המפגשים, יש אפשרות להמשיך? ת. קבוצת האבות מסתיימת לאחר 12 מפגשים. ולאחר מכן תיפתח קבוצת אבות עם משתתפים חדשים, ומי שרוצה יוכל להמשיך .


ש. תהיה קבוצת וואטסאפ לקבוצת אבות? ת. כן.

ש. זאת בעצם קבוצת תמיכה?

ת. קבוצת האבות שאני מנחה היא לא בדיוק קבוצת תמיכה, אלא קבוצה שמטרתה למידה, צמיחה והעצמה אישית של מי שמשתתף בה.

בקבוצת תמיכה המוקד הוא בעיקר לתת מענה רגשי ותמיכה.

קבוצת האבות שלנו מתמקדת יותר בתהליכי למידה, העמקה וצמיחה אישית של האבות דרך שיתוף והיכרות עם ניסיון החיים של אבות אחרים .

כך שמדובר בתהליך של התפתחות אישית ולא רק תמיכה רגשית. עם זאת, במהלך הקבוצה בהחלט תהיה גם אווירה תומכת ומכילה.


ש. מי המשתתפים בקבוצת אבות? ת. אבות וגברים מגילאי 30 פלוס ועד 65. קשה לומר כרגע עד שהרשימה לא תושלם פרטים לוגיסטיים ש. איפה נפגשים? ת. רחוב התקווה 2 מרכז קשת רעננה. מרכז קהילתי מרווח ונעים תרשמו בווייז מרכז קשת רעננה ותגיעו לרחוב.

ש. מתי להגיע? ת. מתחילים ב-15 לאוקטובר 2023 (מיד לאחר החגים) , בשעה 20:30. תשתדל להיות ב-20:15 ש. מה אורכו של כל מפגש? ת. שעה וחצי. משמונה וחצי בערב עד עשר בערב. ייתכן שבמפגש מסוים נסיים כמה דקות מאוחר מדי. ש. מתי לבוא למפגש, חמש דקות או בול בשמונה וחצי "זה בסדר"? ת. תבוא בין שמונה ורבע לשמונה ועשרים, שתה קפה או תה, תאכל עוגיות ותגיד שלום לחבר'ה לפני שמתחילים במעגל. ש. אפשר לעשן? ת. לא בתוך הקליניקה, אלא רק מחוץ למרכז קשת. ש. איפה חונים? ת. חונים ברחוב התקווה 2 רעננה, יש לא מעט חניה.

ש יש אוכל? ת. יש קפה, תה ועוגיות. תתכבדו בכיף.


ש. אני חייב להגיע לכל מפגש? ת. כפי שאציין במפגש ה-1, אנחנו יוצרים כאן מרחב ששייך לכולנו, וכל אחד מאיתנו הוא חלק משמעותי בו. לכן יש חשיבות למאמץ שכל אחד צריך לעשות על מנת להיות נוכח בכל המפגשים. כמובן שאם יש בלת"מ (מחלה, מקרה חריג וכו') - לא אכריח להגיע. קבוצת האבות היא עבורנו וכל מפגש נשען על יסודות של מפגש קודם, לכן חשוב שכל אחד מהאבות ייקח חלק ב-12 המפגשים. בקיצור - תעשה מאמץ עליון ותרשום ביומן את המפגשים.

עלות ואפשרויות תשלום: ש. כמה כסף אני צריך לשלם על קבוצת האבות? ת. 1200 שקלים לכל 12 המפגשים. או בקיצור: 100 שקלים למפגש.

ש. איך להעביר את הכסף? ת. הרישום מתבצע בלינק הבא https://vanl.ink/0tOtu ש. איך עובד התשלום? ת. משלמים כל פעם בחודש רק על 4 מפגשים, כלומר 400 שקלים.

ש. אפשר לקבל החזר על המפגשים מהביטוח? ת. בהתאם לפוליסה הפרטית שיש לכל אחד מכם, כמובן שאתן קבלה על התשלום. ש. אם אני לא מגיע למפגש, אני מקבל החזר כספי? ת. לא, התשלום הוא לא עבור כל מפגש בנפרד, אלא על התהליך עצמו.


מנחה קבוצת האבות - גיא גרימלנדש. תזכיר לי, מה ההכשרה שלך? ת. אני בוגר התוכנית להנחיית מעגלי גברים מאוניברסיטת תל אביב, וקבוצת האבות הנוכחית תהיה המעגל החמישי שאני מעביר כמנחה. סיימתי כעת קבוצת אבות בכפר סבא ועוד מעגל גברים נוסף בראש העין.


ש. אפשר לראות המלצות?

ת. בוודאי. הנה כמה צילומי מסך ממשוב שאבות נתנו לי מקבוצת האבות בכפר סבאש. מה פרטי הקשר שלך? אפשר להתקשר או לשלוח אליך וואטסאפ בכדי להתייעץ עם זה מתאים לי? ת. בוודאי, הנה - גיא גרימלנד, 0547884949, grimland@gmail.com


ש. האם מספר המקומות בקבוצת אבות מוגבל?

ת. כן, מספר המקומות מוגבל על מנת ליצור קבוצה אינטימית. יש עוד זמן שקבוצת האבות תצא לדרך, אבל אני כבר מזמין את אבות העיר לפנות לעצמם זמן, אחת לשבוע, להתבונן ביחד עם גברים אחרים על האבהות שלהם ולצאת מהתהליך מחוזקים ומגובשים יותר.


ש. זאת קבוצת אבות רק לתושבי רעננה?

ת. ממש לא. זאת קבוצת אבות לכל אבא באשר הוא. אפשר להגיע לקבוצה שלנו מכל הארץ. ההגיון אומר שמאחר והקבוצה מתקיימת ברעננה, יגיעו אליה קודם כל אבות מהעיר ומהסביבה. אבל בהחלט אפשר להגיע ממקומות רחוקים בארץ.

ש. אילו נושאים יעלו בקבוצת אבות. אתה יכול לפרט קצת יותר?

ת. יש המון נושאים חשובים שאני יודע שמעסיקים אותנו כאבות, ושאנחנו נעסוק בהם במפגשים:

  • איך אנחנו מתמודדים עם העייפות והתסכול של גידול ילדים קטנים - איך אנחנו שומרים על סבלנות ושפיות? מתי אני כועס? מתי אני שיפוטי? מתי אני מתנתק?

  • איך מחלקים תפקידים ואחריות עם בנות/בני הזוג שלנו בצורה הוגנת? איך אנחנו תומכים זה בזו?

  • איך אנחנו מוצאים זמן איכות עם הילדים בין כל הטרדות - איך אנחנו יכולים להיות אבות מעורבים ומעמיקים?

  • איך אנחנו שומרים על הקשר הזוגי והאינטימיות כשיש ילדים ?

  • איך אנחנו מתמודדים עם רגשות שליליים כמו חרדה, עצב או תסכול שעולים בהורות?

אלו רק חלק מהנושאים שיעלו. המטרה היא לחלוק ולשתף בסיפורי האבהות שלנו זה בזה כדי שנצא עם תובנות וכלים חדשים להתמודד עם האתגרים.


ש. זאת קבוצת אבות להורים צעירים בלבד או שאם אני אבא ותיק גם אוכל להצטרף.

ת. קבוצת האבות מיועדת לאבות מכל הגילים, הן אבות צעירים והן אבות ותיקים יותר.

הנושאים שנעסוק בהם בקבוצה רלוונטיים הן לאבות טריים להורות והן לאלו שכבר הורים ותיקים.

מדוע? כי נדבר על אתגרי גידול ילדים, חלוקת תפקידים במשפחה, איזון בין עבודה למשפחה, שמירה על הקשר הזוגי ועוד נושאים אוניברסליים שמעסיקים הורים בכל הגילאים. להיפך, בעיני המגוון והשונות בקבוצה רק יעשירו את השיח והלמידה ההדדית. אבות מנוסים יוכלו לחלוק בניסיון שלהם, ואבות צעירים יביאו נקודות מבט טריות.


ש. יש לך עוד פרטים?

ת. כן, הנה הפלאייר שהכנתי עם כל הפרטים בצורה מסודרת

ש. יש לך אולי להראות כתבות שעשו עליך?

ת. בוודאי הנה https://www.kfar-saba.muni.il/articles/item/4240/ https://www.kfar-saba.muni.il/articles/item/4547/

ש. אז איך נרשמים שוב פעם?

ת. הרישום מתבצע בלינק הבא https://vanl.ink/0tOtu אבל אם הסתבכת פשוט שלח לי וואטסאפ. גם בסופ"ש.

194 views0 comments

Comments


bottom of page